Globalinės veiksmo dienos 2022!

Mano veiksmai svarbūs!

2022 balandžio mėn. 20 – 30 d.

Prisijunkite prie Aplinkosauginio švietimo fondo 2022 m. Pasaulinių veiksmų dienų!  Per 10 dienų parodysite ir motyvuosite kitus kaip nedideli individualūs veiksmai gali turėti reikšmingos įtakos mūsų pačių ir mūsų Žemės gerovei.

Užsiregistruokite FEE svetainėje, siekdami gauti daugiau informacijos bei Aplinkosauginio švietimo fondo pažymėjimą akcijos dalyviui.

Šių metų Globalinės veiksmo dienos (#GlobalActionDays) koncentruotos į svarbią biologinės įvairovės temą bei kaip Jūs galite įgalinti ir būti #GenerationRestoration judėjimo dalimi. #GenerationRestoration akcija yra Jungtinių Tautų ekosistemų atkūrimo dešimtmečio dalis.

Kai užsiregistruosite, Globalinių veiksmo dienų kampanijos metu atlikite 5 veiksmus! Veiksmus galite atlikti per 10 dienų!
Kiekvienas įdomus veiksmas padeda apsaugoti, atkurti mus supančią biologinę įvairovę!
Kai kuriuos veiksmus galite atlikti per 5 minutes, kitiems atlikti galite užtrukti šiek tiek ilgiau. Galite laisvai pasirinkti, kokia veikla norėtumėte užsiimti – kuo daugiau, tuo geriau!

Būtinai pasidalinkite visais savo veiksmais socialinėje žiniasklaidoje, naudodami grotažymes #GlobalActionDays, #MyActionsMatter, #GAIA2030, #GenerationRestoration ir #LitterLessCampaign.
Savo įrašuose taip pat galite pažymėti Aplinkosauginio švietimo fondą!

* Atkreipiame dėmesį, kad visi veiksmai skirti vyresniems nei 13 metų moksleiviams savarankiškai atlikti, todėl jaunesniems kampanijos dalyviams prireiks didesnės mokytojų, tėvų (globėjų) pagalbos!

Kadangi mokinių atostogos iki balandžio mėn. 22 d., tuomet kampanija pradedama po atostogų, ir atitinkamai vėliau užbaigiama.

Kampanijos veiksmai

1 veiksmas. Panirimas į gamtą

1. 10 minučių pasivaikščiokite žaliose zonose. Tai gali būti šalia esantis miškas, parkas, paplūdimys, nuosavas sodas ar mokyklos teritorija. 30 sekundžių užmerkite akis, stovėkite arba sėdėkite ramiai, atsipalaiduokite, kvėpuokite ir tiesiog klausykitės savo aplinkos.
2. Atsimerkite bei pasidairykite gėlės, augalo, paukščio ar vabzdžio, jums atrodančio gražaus ar įdomaus. Išlikite ramūs ir stebėkite.
3. Po 10 minučių pabandykite apmąstyti kaip jaučiatės lauke kontaktuodami su gamta? Jums tai patiko, atsipalaidavote?
4. Būdami lauke galite nufotografuoti supančią aplinką ir vėliau nuotrauka pasidalinti Facebook ar Instagram tinkle naudojant grotažymes #GlobalActionDays, #MyActionsMatter, #GAIA2030, #GenerationRestoration ir #LitterLessCampaign.
Paaiškinkite nuotrauką dviem žodžiais, apibūdindami kaip jaučiatės po 10 minučių „panirimo“ gamtoje.

2 veiksmas. Gamtos detektyvai

Vietinės rūšys yra rūšys, kurios natūraliai išsivystė tam tikroje vietovėje. Jos vietovėje natūraliai auga šimtus ar tūkstančius metų. Priešingai, nevietinės rūšys, dažnai vadinamos egzotinėmis arba svetimomis rūšimis, yra tos, kurias į teritoriją paprastai atneša žmonės.
1. Ar žinote, kokios svarbios vietinės laukinės gėlės yra apdulkintojams ir daugeliui kitų rūšių? Pasižiūrėkite šį vaizdo įrašą norėdami sužinoti daugiau laukinių gėlių reikšmę.
2. Atliekant šį veiksmą kviečiame išeiti į lauką ir pabandyti atpažinti vietinius augalus ir laukines gėles savo šalyje (regione).
3. Būdami lauke galite naudotis pagalbinėmis priemonėmis, pvz. iNaturalist programėle. Išvardykite augalus, kuriuos atpažinote ir pabandykite išsiaiškinti ar tai vietiniai augalai šalyje ar regione.
Nufotografuokite tai ką atpažinote ir pasidalinkite kai kuriomis nuotraukomis Facebook ar Instagram tinkle naudojant grotažymes #GlobalActionDays, #MyActionsMatter, #GAIA2030, #GenerationRestoration, ir #LitterLessCampaign! Skelbkite nuotrauką parašydami rūšies pavadinimą ir kitus įdomius faktus, kuriuos sužinojote!

3 veiksmas. Gyvybė pavojuje

Nykstanti rūšis arba esanti pavojuje rūšis – rūšis, galinti artimiausiu metu išnyks visame pasaulyje arba tam tikroje vietovėje. Nykstančioms rūšims kelia pavojų tokie veiksniai kaip buveinių nykimas, brakonieriavimas, invazinės rūšys, tarša ar klimato kaita.
1. Pasikalbėkite su savo šeimos nariais ar mokytojais kokiems gyvūnams jūsų šalyje ar regione gali kilti pavojus. Jei nesate tikri, galite pažiūrėti čia .
2.Pasirinkite nykstančią rūšį ir pagalvokite, kaip galėtumėte padėti informuodami apie tai savo vietos bendruomenėje (t. y. mokykloje, klasėje, tarp draugų ir pan.).
3. Dabar metas veikti! Sukurkite informacinį plakatą, piešinį, parašykite laišką arba paruoškite pristatymą ar dokumentinį filmą, kuris padidintų informuotumą apie jūsų pasirinktas nykstančias rūšis!
Taip pat galite didinti sąmoningumą apie nykstančias arba esančias pavojuje rūšis kalbėdami su klasiokais, draugais, šeimos nariais ir t.t.

4 veiksmas. Pasidomėkite etiketėmis

1. Apsidairykite savo virtuvėje ir išsiaiškinkite, kiek aplinkosauginio ženklinimo etikečių galite rasti ant turimų maisto produktų. Galite pamatyti tokių kaip: „Jūrų valdymo tarybos“ (Marine Stewardship Council -MSC), „Apskritojo stalo diskusija dėl tvariai išgaunamo palmių aliejaus“ (Roundtable on Sustainable Palm Oil – RSPO), „Atogrąžų miškų aljanso“ (Rainforest Alliance Certified), „Miškų valdymo tarybos“ („Forest Stewardship Council“; FSC) ženklais pažymėtų etikečių.
2. Pasirinkite vieną etiketę ir atlikite nedidelį tyrimą: sužinokite, ką ji reiškia, kaip ši iniciatyva prisideda prie gamtos ir biologinės įvairovės išsaugojimo?
3, Kitą kartą lankydamiesi prekybos centre, skirkite kelias minutes ir pasižiūrėkite, ar kuris nors iš parduodamų produktų turi ekologinį ženklą. Ar pirktumėte aplinkosauginiu ženklu pažymėtą produktą jei jis būtų brangesnis?
4. Nufotografuokite ekologinio ženklo etiketę ir pasidalinkite nuotrauka Facebook ar Instagram tinkle naudojant grotažymes #GlobalActionDays, #MyActionsMatter, #GAIA2030, #GenerationRestoration, ir
#LitterLessCampaign!

Skelbkite nuotrauką parašydami vieną sakinį kaip ši iniciatyva prisideda prie bioįvairovės apsaugos.

5 veiksmas. Surenkite Žaliąjį vakarėlį!

1. Ar yra geresnis būdas surengti žaliąjį vakarėlį, nei apsirengiant ką nors žalio? Apsirenkite žaliais drabužiais, kuriuos turite namuose, bet NEPIRKITE nieko naujo!  Jei reikia, apsvarstykite galimybę pasiskolinti iš draugo ar šeimos nario.
2. Tada savo balkone, sode arba ir viešoje erdvėje raskite gerą vietą savo žaliamjam vakarėliui. Yra daug būdų švęsti.

  • Išvalykite netoliese esančias žaliąsias erdves. Tai gali būti miškas, parkas, paplūdimys ar net jūsų įstaigos teritorija. Bendradarbiaukite su klasės draugais, draugais ar bendradarbiais bei skirkite laiko švaros akcijai!
  • Įrenkite lesyklėlę su įvairių rūšių sėklomis, sukurkite vandens stotelę bitėms ar kitiems apdulkintojams arba pasodinkite lauke vietines gėles!
  • Daugiau idėjų galite rasti čia. Gali tekti šiek tiek palaukti, kol laukiniai svečiai suras kelią į vakarėlį, todėl būkite kantrūs! Kai jie atvyks, nufotografuokite šią gamtoje vykstančią biologinės įvairovės šventę ir pasidalinkite nuotraukomis su savo bendruomene.  Pasistenkite neišgąsdinti savo svečių!

3.Taip pat galima neieškoti vietos vakarėliui savo sode ar balkone, o tiesiog iš karto su klasiokais, draugais ar bendradarbiais pasirinkti ir sutvarkyti netoliese esančią zoną: mišką, parką, paplūdimį ar įstaigos erdves. 
4. Nufotografuokite savo vakarėlį ir pasidalinkite nuotraukomis Facebook ar Instagram tinkle, naudojant grotažymes #GlobalActionDays, #MyActionsMatter, #GAIA2030, #GenerationRestoration,
ir
#LitterLessCampaign
!