Kampanija „Mažiau šiukšlių Plius“
Veiksmai prieš taršą
2023 sausis – 2023 gruodis
2021 m. parengėme savo naują 10 metų strategiją „GAIA 20:30“ , išskirdami tris svarbius tikslus: įgalinti klimato veiksmus, sumažinti aplinkos taršą ir saugoti pasaulio biologinę įvairovę. Įgyvendindami strategiją matome pažangą! Savo penkių tvarumo programų įgyvendinimu ir mūsų narių veikla visame pasaulyje stebime pasaulinio FEE tinklo pažangą. Tačiau norint pasiekti ambicingus mūsų strategijos tikslus bei siekti išlaikyti pasaulinį atšilimą žemiau 1,5 laipsnio, mums reikia dar didesnių nuolatinių pastangų ir visos įmanomos paramos.
Todėl džiaugiamės galėdami pristatyti savo antrąją pasaulinę informavimo kampaniją „Mažiau šiukšlių Plius“!
Tema? Tarša! Mūsų tikslas? Žinoma, mažinti taršą!
Norime sutelkti dėmesį į šiukšlių, atliekų ir nematomų teršalų mažinimą skatindami atsakingesnį vartojimą (ir gamybą) ir siekdami taikyti labiau žiedinį požiūrį (žiedinės ekonomikos principai) į tai, kaip veikiame savo namuose, kaip dirba švietimo įstaigos, įmonės, bendruomenės.
Kaip planuojame tai įgyvendinti?
Kampanijos metu planuojame internetinius seminarus, viktorinas, gerosios patirties sklaidos iniciatyvas, Globalines veiksmo dienas.
Dalyvauti kviečiamas KIEKVIENAS!
Kas yra „kiekvienas“?
Mes žinome: FEE tinklas didelis! Tai vaikai ir moksleiviai, pedagogai ir tėvai; tvaraus turizmo sektoriuje veikiančių apgyvendinimo įstaigų darbuotojai, ar paplūdimius ir prieplaukas administruojantys asmenys, o taip pat ir savivaldybių, nevyriausybinių organizacijų ar kitų įstaigų atstovai, prisidedantys prie įvairių iniciatyvų įgyvendinimo.
Šiais metais suplanavome įvairias skirtingas veiklas, todėl kiekvienas ras kažką įdomaus. Galima pasirinkti dalyvauti visose veiklose arba tose iniciatyvose, kurios atrodo įdomiausios ir tinkamiausios.
Ir visos veiklos – tai galimybė sužinoti daugiau apie aplinkos taršą arba imtis veiksmų siekiant sumažinti aplinkos taršą!
Dalyvaukite „Mažiau šiukšlių Plius“ viktorinose!
Kiek iš tikrųjų žinote apie taršą? Dalyvaukite „Mažiau šiukšlių“ viktorinose ir patikrinkite savo žinias apie atsakingą vartojimą ir neigiamą šiukšlių bei atliekų poveikį!
Šias metais siūlome dalyvauti dvejose viktorinose!
Dalyvaukite viktorinoje „Tarša ir turizmas“ siekdami sužinoti daugiau apie taršą svetingumo sektoriuje arba atlikite viktorinos „Mūsų planetos tarša“ klausimus savo klasėje, kad smagiai ir lengvai supažindintumėte mokinius su taršos problemomis.
Rekomenduojamas amžius abejose viktorinose: nuo 12 metų.
Pasidalinkite informacija apie viktorinas su draugais, klasės draugais, mokiniais ar kolegomis!
Mūsų planetos tarša: kiek Jūs žinote?
Kiek atliekų paliekame kiekvienais metais?
Kiek plastiko patenka į vandenynus?
Ši viktorina puikiai tiks visiems, norintiems gauti pagrindinių žinias apie taršą!
Dalyvaukite patys, pasidalinkite su draugais ir kolegomis arba spręskite klasėje, kad supažindintumėte mokinius su taršos problemomis.
Tarša ir turizmas: koks tarpusavio santykis?
Jei ieškote didesnio iššūkio, ši viktorina leis atidžiau pažvelgs į turizmo sektoriaus ir aplinkos taršos ryšį.
Viktorina puikiai tiks vyresniems moksleiviams ar suaugusiems, siekiantiems sužinoti kažką naujo ar pagilinti turimas žinias.
Finansavimas žiedinės ekonomikos projektams
Džiaugiamės galėdami pasiūlyti galimybes gauti finansavimą „Mažiau šiukšlių Plius“ projektams. Švietimo įstaigos gali teikti paraiškas apytiksliai 500 eurų vertės projektams, žiedinės ekonomikos tematika. Tai gali būti projektai, kurių tikslas – sumažinti šiukšlių ir atliekų kiekius, skatinti atsakingą gamybą ir vartojimą, padėti mokiniams įgyti žinių ir imtis veiksmų nematomiems teršalams mažinti.Paraiškas gali teikti Gamtosauginių mokyklų tinklo įstaigos.
Pasidomėkite žemiau pateikiama medžiaga anglų k. ir galbūt atrasite idėjų savo projektams!
- Išklausykite FEE Akademijos GAIA 20:30 žiedinės ekonomikos kursus!
- Sužinokite daugiau apie „Mažiau šiukšlių“ kampaniją!
- Galbūt pasidomėsite žiedinės ekonomikos principais (Ellen McArthur Foundation informacija).
- Galbūt klasėje pasinaudosite pamokos planu apie žiedinę ekonomiką?
Projektinio pasiūlymo reikalavimai
Projekto pavadinimas – oficialus jūsų projekto pavadinimas.
Planas, atitinkantis 7 Gamtosauginių mokyklų programos žingsnius: pateiksite išsamų savo projekto aprašymą, apibūdindami, kaip Jūsų įstaiga spręs žiedinės ekonomikos iššūkį. Jūsų aprašymas turėtų:
- Kaip projektas skatina žiedinės ekonomikos principus naudojantis 7 žingsnių metodika?
- Tikslinė grupė: nurodykite asmenis, organizacijas, kurioms projektas bus naudingas.
- Kokie ištekliai reikalingi projektui įgyvendinti?
- Kokie būtų projekto rezultatai ir išvados?
- Ar aiškiai apibrėžtas dalyvių vaidmuo projekte?
- Ar bus galima pakartoti projektą?
- Kaip projektas skatins perimti žiedinės ekonomikos mąstymą ten, kur jis įgyvendinamas?
Įgyvendinimo grafikas – nuoseklus įvairių projekto etapų progresas.
Projektas turėtų prasidėti apie 2023 m. balandžio mėn. 1 d., o ataskaita turėtų būti parengta ir pateikta iki 2023 m. spalio mėn. 30 d.
Numatomas finansavimas.
Galite teikti paraišką apytiksliai 500 eurų sumai. Lėšos turi būti detaliai paskirstomos planuojant numatomas projekto veiklas.
Projekto lėšomis finansuojamos veiklos atitinkančios projekto idėją ir galės būti panaudojamos tik šiam tikslui. Planuojant svarbu numatyti indėlį natūra arba finansinį indėlį lėšomis.
Paraiškos turi būti pateiktos anglų kalba.
Paraiškos formą turite užpildyti kuo išsamiau ir pateikti iki 2023 m. vasario 28 d.
Galite parsisiųsti paraiškos formą.
PARAIŠKA teikiama svetainėje:
https://www.fee.global/litterlessplus-grant
Globalinės veiksmo dienos 2023
2023 m. balandžio mėn. 18 d. – 2023 m. balandžio mėn. 28 d.
2022 m. Pasaulinėse veiksmo dienose dalyvavo daugiau nei 150 000 dalyvių iš 73 šalių, kurie atliko įvairius veiksmus pasaulinės biologinės įvairovės labui. Šiais metais Pasaulinių veiksmo dienų akcijoje tikimės sulaukti dar daugiau dalyvių!
2023 m. Pasaulinės veiksmo dienos susijusios su 5R koncepsija – atsisakyti, sumažinti pakartotinai naudoti, perdirbti ir pertvarkyti (anglų k. Refuse, Reduce, Reuse, Recycle, Repurpose).
10 dienų laikotarpiu siūlome 5 veiksmus, kuriuos kiekvienas gali atlikti, siekiant mažinti taršą ir vartoti atsakingiau.
FEE Pasaulinių veiksmų dienų judėjimas parodo kaip individualūs veiksmai, kad ir kokie nedideli atrodytų, gali sėkmingai įtakoti mūsų pačių ir mūsų Žemės gerovę.
Dalyvauti kampanijoje gali tiek FEE tinklo švietimo įstaigose, tiek ir švietimo įstaigos nedalyvaujančios FEE programose.
Žemiau pateikiami veiksmai, kurie padės pagalvoti apie įvairius taršos tipus ir skirtingus būdus, kaip galime spręsti problemas. Galite atlikti tiek visus penkis veiksmus arba pasirinkti jums tinkančius. Kad ir ką darysite nepamirškite pasidalinti savo veiksmais soc. tinkluose, naudojant grotažymes: #GLOBALACTIONDAYS, #MYACTIONSMATTER, #GAIA2030, #LITERLESSPLUS ir #LITTERLESSCAMPAGN
1 veiksmas. ATSISAKYTI. Vieną dieną be mėsos!
Ar žinojote? Raudonos mėsos, pvz. jautienos ir ėrienos gamybos proceso metu, vienam gramui baltymų gali būti išskirta iki 250 kartų daugiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų nei ankštinių augalų. Taip pat gyvulininkystė siejama su dideliu azoto išmetimu į aplinką, kuris sutrikdo jos natūralią pusiausvyrą ir gali sukelti augalų ir gyvūnų mirtį. Ar kada nors užuodėte stiprų kvapą, sklindantį iš tręšto žemės ūkio lauko? Taip yra dėl amoniako, kuris skatina didelių dumblių kiekių susidarymą paplūdimyje.
Daugumoje šalių rekomenduota vartoti ne daugiau kaip 500 g raudonos mėsos per savaitę. Palyginimui – du ploni kumpio griežinėliai sveria apie 40–50 g!
Veiksmas.
1. Su šeima ar draugais nuspręskite, kurią savaitės dieną skirsite tik vegetariškam ar veganiškam maistui.
2. Pagalvokite apie bent vieną jums patinkantį vegetarišką ar veganišką receptą, kuriame būtų tik vietiniai ir sezoniniai ingredientai. Juos aiškiai užrašykite. Prie aprašymo galite pridėti nuotrauką.
3. Pasikeiskite receptais su draugais ir įsitikinkite, kad receptas aiškus.
4. Susiraskite reikiamus produktus ir pagaminkite patiekalą, kaip nurodyta. Galima gaminti patiekalą kartu su draugais.
5. Mėgaukitės patiekalu su šeima ir (arba) draugais. Nufotografuokite savo patiekalą ir paskelbkite savo paskyroje socialiniuose tinkluose naudojant grotažymę #litterlessplus.
6. Pasirinktinai. Galima surengti degustaciją klasėje arba su draugų grupe.
7. Organines atliekas kompostuokite (galima pasigaminti dėžę kartu su draugais).
2 veiksmas. PAKEISTI. Atsisakykite nematomų teršalų ir ieškokite ekologiškų alternatyvų!
Ar žinojote, kad daugelyje mūsų kasdien naudojamų produktų (pvz., valymo priemonėse, kosmetikoje, maisto pakuotėse) gali būti aplinkai ar žmonių sveikatai kenksmingų medžiagų. Šios medžiagos, patekusios į orą ar vandenį, yra nematomos plika akimi ir gali keliauti iš vienos vietos į kitą.
Tokių medžiagų pavyzdžiai yra kietosios dalelės (PM10 ir PM2.5), azoto oksidai, PFAS ir hormonai. Kai kurios šių medžiagų taip pat gali reaguoti viena su kita, sudarydamos naujus kenksmingus junginius. Net Jūsų dantų pastoje gali būti mikroplastiko!
Veiksmas.
1. Jei norite daugiau sužinoti apie nematomus teršalus, pasižiūrėkite šiuos vaizdo įrašus:
Kaip pareikalauti teisės gyventi be cheminių medžiagų – YouTube
Nešvari tiesa apie toksiškus valymo produktus – YouTube
2. Raskite savo namuose tris produktus, kuriuose yra žmonėms, gyvūnams ir augalams kenksmingų medžiagų. Kurios etiketės rodo, kad šie produktai gali būti kenksmingi? Aptarkite su draugais ir šeima, kaip šios cheminės medžiagos patenka į gamtą ir kodėl jos laikomos kenksmingomis.
3. Ar galite rasti ar pagaminti aplinkai mažiau kenksmingų, alternatyvių produktų? Norėdami daugiau sužinoti, galite peržiūrėti šį vaizdo įrašą.
4. Raskite alternatyvių produktų, pažymėtų ekologiniu ženklu. Aptarkite su draugais ekologinio ženklinimo svarbą ir prevencijos (atsargumo) principus.
5. Pasidalinkite savo idėjomis apie netoksiškus produktus su draugais arba Facebook/Instagram naudojant grotažymę #litterlessplus.
3 veiksmas. PAKARTOTINAI NAUDOTI. Apsikeiskite knyga!
Knygų skaitymas yra puikus būdas įgyti žinių ir aktyvinti vaizduotę. Tačiau jų gamyba yra susijusi su dideliu poveikiu aplinkai.
Ar žinojote, kad vidutinis vieno A4 formato 80 gr. lapo vandens pėdsakas pasaulyje yra 5,1 litro? Be to, pakartotinai įsigyjant naudotas knygas išparduodamas naudotų daiktų rinkoje, galima sutaupyti energijos daugiau nei dvigubai negu gaminant knygas iš perdirbto popieriaus.
Europoje popieriaus atliekos sudaro 30 proc. visų komunalinių atliekų ir apie 70 proc. šio popieriaus yra perdirbama.
Veiksmas.
1. Pasižiūrėkite šį vaizdo įrašą apie popieriaus gamybos poveikį aplinkai.
2. Nuspręskite kurią dieną surengsite savo apsikeitimo knygomis dieną. Tądien galite ir daugiau veiklų, pvz., kūrybines dirbtuves skirtukų kūrimui ir iliustravimui, pasakoti istorijas ir t.t.
3. Pasirinkite patikusią knygą, kurią norėtumėte pakeisti kita knyga.
4. Pristatykite jums patikusią knygą savo draugams ar šeimos nariams ir pasidalinkite emocijomis, kurias jautėte skaitydami. Taip pat galite paskelbti tai socialinėje žiniasklaidoje paklausdami kitų, ar jie tuo domisi.
5. Pasikeiskite knyga (knygomis) su draugais, nufotografuokite naujas knygas ir paskelbkite tai socialiniuose tinkluose naudojant grotažymę #litterlessplus.
6. Mėgaukitės skaitydami savo knygą!
7. Pasirinktinai. Taip pat galite išplėsti veiklą įtraukiant naudotus žaislus, madingus daiktus.
4 veiksmas. PANAUDOTI KITU TIKSLU. Būkite kūrybiški ir suteikite savo daiktams antrą gyvenimą!
Ar žinojote? Pasaulinis „medžiagos pėdsakas“ nuo 2000 m. iki 2017 m. padidėjo 70 %. Tai yra žaliavos kiekis, kurį sunaudojame gamindami viską ką vartojame ir spaudimo pasauliniams ištekliams, rodiklis. Mes visi turime atidžiai apsvarstyti savo vartojimo poreikius ir įpročius, kad skatintume žiedinį, o ne linijinį „pirk ir išmesk“ modelį bei sumažintume savo pėdsaką. Tai galite padaryti kūrybiškai savo turimais daiktais: senus džinsus paverskite medžiaginiu maišeliu, senus marškinius – pagalvės užvalkalu ir pan.
O taip pat sumažinsite ir naujų medžiagų suvartojimą.
Galvojate išmesti daiktą, kurio jums nebereikia ar tiesiog jo nebenorite? Priimkite iššūkį vaizduotei ir būkite kūrybiški!
Apsvarstykite galimybę savo senus žaislus, drabužius ar kitus namų apyvokos daiktus paversti apgalvota dovana, meno ar mados kūriniu!
Veiksmas.
1. Pradėkite mokytis žiedinės ekonomikos pagrindų peržiūrėdami šį vaizdo įrašą.
2. Nuspręskite dėl kūrybinės dienos kartu su draugais ar šeima, kuomet perdarysite senus ar nenaudojamus daiktus.
3. Suraskite vaizdo įrašų internete, kuriuose pateikiamos idėjos kaip pakeisti kasdieniame gyvenime naudojamus daiktus, ir pasidalinkite jomis su draugais. Galite peržiūrėti ir šį vaizdo įrašą.
4. Raskite savo namuose daiktų, kuriuos norėtumėte prikelti naujam gyvenimui. Įsitikinkite, kad turite tam reikalingų priemonių ir medžiagų.
5. Būkite kūrybiški naudodami savo daiktus, kartu stengdamiesi išvengti ir naujų atliekų.
6. Pasidalinkite savo naujais kūriniais su draugais arba Facebook (Instagram) soc. tinkluose naudojant grotažymę #litterlessplus.
7. Visas atliekas, kurių nebuvo įmanoma išvengti, atitinkamai išrūšiuokite.
5 veiksmas. PERDIRBTI. Iškylaukite surenkant šiukšles!
Ar žinojote? 2050 m. mūsų vandenynuose bus daugiau plastiko nei žuvies. Tik 9 proc. visų kada nors pagamintų plastiko atliekų buvo perdirbta. Apie 12 proc. buvo sudeginta, o likę 79 proc. buvo užkasta, susikaupė sąvartynuose ar natūralioje aplinkoje.
Kasmet sukuriame beveik 400 milijonų tonų plastiko atliekų. Tai prilygsta beveik visos žmonijos populiacijos svoriui – UNEP
Veiksmas.
1. Pasirinkite laiką šiukšlių surinkimo iškylai su šeima ar draugais. Pasiimkite patiesalą, maisto produktų ir gėrimų, taip pat pirštines, šiukšlių maišus, dezinfekcines priemones rankoms (viską susidėkite tik daugkartinio naudojimo talpose). Kartu keliaudami į savo pasirinktą žaliąją zoną, pakeliui surinkite šiukšles, kurias rasite.
Pastaba. Šią veiklą savanoriškai galite atlikti ir Žemės dieną, šeštadienį, balandžio 22 d. Daugiau informacijos apie Žemės dieną ir naudingų priemonių pateikiama svetainėje EARTHDAY.ORG
2. Atvykę skirkite 10 minučių, kad surinktumėte šiukšles aplinkoje – net ir cigarečių nuorūkas!
3. Tvarkydami aplinką, surenkamas šiukšles rūšiuokite!
4. Džiaukitės savo atliktu darbu, kartu mėgaudamiesi švaria gamta bei savo iškyla.
Nufotografuokite savo iškylą ir surinktas šiukšles bei pasidalinkite nuotraukomis Facebook (Instagram) soc. tinkluose naudojant grotažymę #litterlessplus.
#MyActionsMatter | #GlobalActionDays | #LitterLessCampaign |
#LitterLessPlus | #GAIA2030
Pamokų plano konkursas
„Mažiau šiukšlių plius“ kampanijos pamokų plano konkursu, Gamtosauginių mokyklų mokytojai kviečiami rengti pamokų planus, skatinančius aktyvų mokymąsi taršos tema. Geriausi pamokų planai bus įtraukti į FEE pamokų planų duomenų bazę ir bus išplatinti visame pasauliniame FEE tinkle! Mokytojai kviečiami teikti pamokų planus, koncentruojantis į:
• Šiukšlių ir atliekų kiekių mažinimą;
• Atsakingos gamybos ir vartojimo skatinimą;
• Žinių didinimą ir skatinimą imtis veiksmų nematomiems teršalams mažinti;
• Žiedinės ekonomikos modelio propagavimą.
Kiekvienas dalyvaujantis pedagogas turi pateikti mažiausią vieną pamokos planą taršos tema (galima teikti iki 5 planų). Reikalavimai pamokų planams:
• Tikri ir išbandyti klasėje (grupėje);
• Parengti arba išversti į anglų kalbą;
• Nurodytas mokinių amžiaus ir (arba) klasė;
• Nurodyti naudoti šaltiniai (literatūra, internetas, ir t.t.)
• Nuotraukos ir kita vizualinė informacija pageidautina.
Įvertinimas ir apdovanojimas
Pamokų planus vertins ekspertų komisija. Geriausi pamokų planai bus įvertinti piniginiais prizais ir publikuojami FEE svetainėse, informaciniuose naujienlaiškiuose, socialinės žiniasklaidos platformose.
Visi atrinkti planai bus paskelbti FEE tinklalapiuose, nurodant autorystę ir bus nemokamai prieinami visiems besidomintiems.
- 1 vieta – 300 eurų piniginis prizas ir sertifikatas
- 2 vieta – 200 eurų piniginis prizas ir sertifikatas
- 3 vieta – 100 eurų piniginis prizas ir sertifikatas
- 4 vieta – 100 eurų piniginis prizas ir sertifikatas
Kaip pateikti planą?
1. Susipažinkite su FEE mokymo apie taršą gairėmis (anglų k.) ir identifikuokite savo mokymosi tikslus.
2. Parsisiųskite pamokos plano paraiškos formą (anglų k.).
3.Atidžiai užpildykite formą ir pateikite Gamtosauginių mokyklų koordinatoriui el. paštu mokykla@zalieji.lt iki 2023 m. rugpjūčio 31 d.
Ieškote idėjų? Spustelėkite mygtuką žemiau ir peržiūrėkite pamokų planus iš ankstesnių „Mažiau šiukšlių“ kampanijų.
* BDAR. Pateikdami pamokos planą šiam konkursui sutinkate, jog FEE tvarkys Jūsų asmens duomenis kaip nurodyta FEE Sutikimo dėl asmens informacijos apdorojimo ir pateiktų vaizdo įrašų bei nuotraukų naudojimo deklaracijoje, adresu: https://www.fee.global/litterlessplus-lesson-plan-competition
Pasidalinkite gerosios praktikos pavyzdžiais
2023 m. siekiame skatinti visų penkių FEE programų („Mėlynosios vėliavos“, „Žaliojo rakto“, „Gamtosauginių mokyklų“, „Mokymosi apie miškus“ ir „Jaunųjų aplinkos reporterių“) dalyvius dalintis veiklomis, iliustruojančiomis geriausią patirtį taršos tematika.
Ypač norėtume gauti geriausios praktikos iniciatyvas, kurios:
-
skatintų mažinti šiukšlių ir atliekų kiekius;
-
didintų informuotumą apie nematomus teršalus ir skatintų juos mažinti;
-
skatintų atsakingą vartojimą ir gamybą;
-
propaguotų žiedinės ekonomikos modelį.
Geriausios praktikos pavyzdžiais bus dalijamasi socialinės žiniasklaidos kanaluose ir mes tikimės, kad jie įkvėps ir motyvuos kitus dalyvius tausoti išteklius ir rūpinti aplinkas. Programų dalyviai kviečiami dalytis ir pristatyti savo tiek šiuo metu vykdomus projektus, tiek anksčiau vykdytus projektus taršos tema.
Informacija turi būti pateikiama anglų kalba, galima teikti iki 2023 m. spalio mėn.
Gerosios praktikos veiklų pateikimas
- Mėlynosios vėliavos geriausios praktikos iniciatyvos teikiamos nacionaliniam programos koordinatoriui – Lietuvos žaliųjų judėjimui.
- Žaliojo rakto geriausios praktikos iniciatyvos teikiamas nacionaliniam programos koordinatoriui – Lietuvos žaliųjų judėjimui.
- Gamtosauginių mokyklų tinklo dalyvių gerosios praktikos iniciatyvos teikiamos
„Mažiau šiukšlių plius“ svetainėje https://www.fee.global/litterlessplus-best-practices
- Parsisiųskite ir užpildykite Gerosios praktikos formą.
- Pateikite savo geriausią praktiką naudodami https://www.fee.global/litterlessplus-best-practices svetainėje pateikiamą formą.
* BDAR. Pateikdami informaciją šiai kampanijos iniciatyvai sutinkate, jog FEE tvarkys Jūsų asmens duomenis kaip nurodyta FEE Sutikimo dėl asmens informacijos apdorojimo ir pateiktų vaizdo įrašų bei nuotraukų naudojimo deklaracijoje, kuri pateikta svetainėje.