Panevėžio gamtos mokykla nuo 2009 metų dalyvauja tarptautinėje gamtosauginių mokyklų programoje. Mokykla, vykdydama neformaliojo vaikų švietimo programas, organizuodama įvairius renginius ir projektus, teikdama ekskursijų ir edukacinių programų paslaugas, tenkina mokinių pažinimo ir saviraiškos poreikius bei plėtoja visuomenės aplinkosauginį sąmoningumą ir skatina ekologišką gyvenseną.
Siekiant supažindinti lankytojus su mūsų krašto ir egzotiniais gyvūnais puoselėjama, eksponuojama ir pristatoma lankytojams gyvūnijos kolekcija – „Gyvūnėlių sodas“, kurią sudaro 47 gyvūnų rūšys: paukščių, žinduolių, roplių, dekoratyvinių žuvyčių, vabzdžių, moliuskų. Kaip ir kiekvienais metais, taip ir šiemet Gamtos mokyklos bendruomenė kvietė prisidėti prie mokyklos augintinių gerovės: rugsėjo mėn. 22 – 24 dienomis Panevėžio gamtos mokykloje vyko tradicinė ekologinė – edukacinė akcija „Rudens kraitelė 2021“. Daugelį metų mokykloje vykusi kūrybinė akcija “Rudens kraitelė”, kuomet mokyklos parke buvo kuriamos ekspozicijos iš rudens gėrybių, koronaviruso epidemijos metu tapo paramos maistu akcija Gamtos mokyklos gyvūnams. Rinkdami gėrybes, mokiniai ne tik atliko gerą darbą, bet ir praplėtė žinias apie daržovių įvairovę, sužinojo, kokiems gyvūnams koks maistas tinka. Akcijos metu į Gamtos mokyklą pristatyta apie 2120 kg gėrybių: daržovių, vaisių, grūdų, kruopų, riešutų, specializuoto visaverčio gyvūnų maisto mišinių bei skanėstų. Visos atvežtos gamtos dovanos bus naudojamos mokyklos gyvūnų šėrimui ir jų gerovei.
Sulaukėme 62 paraiškų, kurias pateikė pageidaujančios akcijoje dalyvauti komandos iš ugdymo ir socialinių paslaugų įstaigų. Akcijoje dalyvavo Panevėžio miesto 22 ikimokyklinės įstaigos, 12 mokyklų, 4 Panevėžio Socialinių paslaugų centro skyriai, 13 įstaigų iš Panevėžio ir Pasvalio rajonų. Gėrybes vežė ugdymo įstaigų darbuotojai, vaikų tėveliai, seneliai, Panevėžio regiono ūkininkai, kaimyninių vietos bendruomenių atstovai. Atvykę svečiai iš automobilių, autobusiukų, priekabų kėlė rudens gėrybių pilnus maišus, dėžes, krepšius, šieno ir šiaudų spudulus. Mokyklos kiemas ne tik pasipuošė ryškiomis spalvomis, bet ir pakvipo… Gamtos mokyklos gyvūnams atvežtos gėrybės – tai geriausia, praktiškiausia dovana Rudens lygės dienos ir artėjančios Pasaulinės gyvūnų dienos proga.
Už gerumą ir aktyvią aplinkosauginę veiklą dėkojame: Panevėžio Kastyčio Ramanausko, „Rūtos“, „Aušros“, ,,Draugystės”, „Jūratės“, „Žilvino“, „Nykštuko”, „Vyturėlio“, “Pušynėlio”, „Kastyčio”, „Sigutės“, ,,Voveraitės”, ,,Taikos”, „Varpelio“, ,,Gintarėlio”, „Vaikystės“, „Dobilo“, „Paparčio“, „Pasakos“, „Purienos“ lopšeliams – darželiams, Panevėžio regos centrui „Linelis”; Panevėžio miesto Kazimiero Paltaroko ir Vytauto Žemkalnio gimnazijoms, Vytauto Mikalausko menų gimnazijai, Rožyno, Beržų, „Vilties“, „Saulėtekio”, „Žemynos“, „Ąžuolo“, „Šaltinio“, Alfonso Lipniūno progimnazijoms, Gamtos mokyklos grupėms;
Panevėžio Socialinių paslaugų centro bendruomeniniams vaikų globos namams „Draugystė“, „Svajonė“, Vaikų dienos centrui „Gerumo tiltai“, Dienos socialinės globos skyriui;
Panevėžio rajono ugdymo įstaigoms: Krekenavos Mykolo Antanaičio gimnazijai, Paįstrio Juozo Zikaro gimnazijos ikimokyklinio ugdymo grupėms, Dembavos progimnazijai, Upytės Antano Belazaro pagrindinės mokyklos ikimokyklinio ugdymo skyriui, Paliūniškio pagrindinei mokyklai ir jos Tiltagalių skyriui, Miežiškių pagrindinei mokyklai, Velžio lopšeliui-darželiui „Šypsenėlė“, Pažagienių mokyklai – darželiui.
Nuoširdų „Ačiū“ tariame ilgamečiams mūsų draugams – Pasvalio rajono sutrikusio intelekto žmonių užimtumo centro „Viltis“ bendruomenei.
Tikėtina, kad vaikai, matydami tėvų ir pedagogų pagarbų elgesį gamtai, iniciatyvą pagelbėti mažesniems už mus, užaugs draugiškais gamtai žmonėmis.

Valda Briedienė,
Panevėžio gamtos mokyklos metodininkė