Jei paklaustume mokinių, kurių šeimose rūšiuojamos visos atliekos, tikrai daugiausiai sulauktume neigiamų atsakymų. Ir pasiteisinimų būtų daugybė. Iš tiesų kiekvienam rūšiuojančiam kyla daugybė klausimų: kam? kur? dėl ko?… Gegužės 25 d. į Šiaulius ieškoti atsakymų į panašius klausimus išvyko Radviliškio rajono Alksniupių pagrindinės mokyklos 9-10 klasių mokiniai su auklėtojomis.
Mokiniai lankėsi Aukštrakių nepavojingų atliekų sąvartyne, kur sužinojo visą mišrių atliekų kelią nuo konteinerio iki sąvartyno kaupo. Beveik valandą trukusią ekskursiją vedė ŠRATC gamybos vadovas Tomas Bielskis. Jis papasakojo ir aprodė visą rūšiavimo procesą. Užlipus ant sąvartyno kaupo pabaigtos sekcijos, pamačius, kaip formuojama kita sekcija, mokiniai suprato, kad tai nėra tik šiukšlių krūva, kuri teršia aplinką. Čia surenkamas vandens filtratas, kuris išvalomas, dujos, kuriomis džiovinamas UAB „Šiaulių vandenys“ dumblas. Kai kuriose ES valstybėse sąvartynai yra iš naujo perkasami, atliekos perrūšiuojamos, plotai sutvarkomi, apsodinami medeliais. Linkime, kad tokia patirtis kuo greičiau pasiektų ir Lietuvą.
Po ekskursijos Aukštrakių nepavojingų atliekų sąvartyne mokiniai aplankė UAB „Toksika“, kur atvežamos pavojingos aplinkai atliekos iš visos Lietuvos. Mokiniai apžiūrėjo įmonės teritoriją, kokios medžiagos, kur ir kaip yra sandėliuojamos, kol bus sudegintos, sužinojo, kokios pavojingos medžiagos susidaro buityje ir kur jas saugiai dėti. Ekskursijos vadovas nuvedė iki pavojingų atliekų sąvartyno. Mokiniai apsilankė įmonės laboratorijoje, kur jos vedėja Rita Paukštė išsamiai papasakojo, kaip kruopščiai tiriama atvežtų pavojingų atliekų sudėtis, kad deginimo metu būtų teisingai parinkti atliekų mišiniai pagal degumą, sudėtį, kad nesusidarytų sprogstami mišiniai, ar, jiems degant, išsiskiriančios kenksmingos medžiagos neviršytų leistinos normos. Laboratorijos vedėja parodė įvairius laboratorijos prietaisus. Po to mokiniai stebėjo atliekų padavimą į krosnį, degimo procesą krosnyje, matė atliekų degimo likučius, pneumatinę ranką, kuria dedamos dėžutės su infekuotomis medicininėmis atliekomis. Mokiniai pamatė, kokį ilgą kelią nueina dūmai, kol pasiekia kaminą, kas 5 sekundes fiksuojamas kenksmingų medžiagų kiekis, kurį tiesiogiai mato Aplinkos ministerija bei pamainos vadovas, kuris sėdi prie vaizdo kamerų ir stebi visą procesą. Po tokios ekskursijos mokiniai įsitikino, kad pavojingos atliekos, atvežtos į UAB „Toksika“, yra saugiai sunaikinamos, o likučiai sutvarkomi neteršiant aplinkos.
Ekskursija į Aukštrakių nepavojingų atliekų sąvartyną ir UAB „Toksika“ yra finansuota Radviliškio rajono savivaldybės visuomenės aplinkosauginio švietimo projekto „Dideli darbai prasideda nuo mažų žingsnelių“. Tikime, kad mokiniai, susipažinę su šių įmonių veikla ir įnašu į švarią bei sveiką aplinką, taip pat žengs tuos pirmuosius savo žingsnelius ir prisidės prie visų bendro tikslo – mažinti atliekų kiekį Žemėje.

Mokytoja Jurgita Beklešovienė