IMG_0095.resizedPopierius – plona, plokščia medžiaga, gaminama presuojant pluoštą. Paprastai naudojamas natūralus pluoštas celiuliozės pagrindu, dažniausiai gaminamas iš medienos masės (dažniausiai minkštos medienos, pavyzdžiui, kanadinės eglės). Kartais naudojamas medvilnės, lino ar kanapių pluoštas.
Popieriaus išradėju laikomas Cai Lunas iš Kinijos, 105 m. pirmasis aprašęs popieriaus gamybą. Kinai augalinę žaliavą rankiniu būdu trindavo akmeniniuose grūstuvuose su vandeniu. Skystą plaušinę masę semdavo semiamąja forma, ant rėmo ištemptu tinkleliu. Nutekėjus vandeniui, ant tinklelio likdavo plonas susipynusių plaušų sluoksnis. Taip suformuotą popieriaus lapą perkeldavo ant audeklo, nuspausdavo, džiovindavo, lygindavo, pjaustydavo. Kinai popieriaus gamybos būdą ilgai slėpė. Tik 610 m. popierių pradėjo gaminti japonai. 751 m. šį popieriaus gamybos būdą iš kinų belaisvių sužinojo arabai. Jie pradėjo naudoti kanapinius, lininius, vėliau ir medvilninius skudurus. Juos pjaustydavo, virindavo katiluose su kalkėmis, mirkydavo, po to trindavo grūstuvuose. Tokia popieriaus žaliava buvo naudojama iki XIX a. Iš arabų popieriaus gamyba paplito Egipte, Šiaurės Afrikoje, apie XII a. pasiekė Ispaniją, vėliau ir kitas Europos šalis.

Popieriaus atliekas – senus laikraščius, sąsiuvinius, popierinius maišelius, dėžutes nuo įvairių prekių, panaudotą vyniojamąjį popierių – galima perdirbti ir pagaminti naują, vėl naudoti tinkamą popierių. Per gamtos pamoką mokytoja Gražina Ruginienė su 5a, 5c, klasių mokiniais iš senų laikraščių pagamino popierių. Patys atlikdami šią procedūrą, mokiniai susipažino ne tik su popieriaus perdirbimo technologija, bet ir su fizikiniu bei cheminiu medžiagų kitimu.
Ant pačių pagaminto popieriaus buvo piešiami piešiniai. Šie darbeliai eksponuojami gamtosauginės mokyklos parodoje. Šios parodos tikslas – parodyti progimnazijos bendruomenei, kad antrines žaliavas galima panaudoti dar kartą ir taip sumažinti atliekų kiekį, rūpintis atliekų rūšiavimu ir aplinkos tvarka bei švara.

Gražina Ruginienė,
Kaišiadorių Vaclovo Giržado progimnazijos gamtos mokytoja