Architektūra nėra tik apie projektavimą. Ji – apie viso pasaulio, gamtos pažinimą. Vienas žymiausių architektų, Le Corbusier, yra pasakęs: „Tikras architektas – ne tik inžinierius, statybininkas, bet ir gydytojas, psichologas ir būtinai – dailininkas ir poetas”. Architektai yra ir vaikai, statantys miestus iš kaladėlių, konstruojantys smėlio pilis ar slėptuves, žaidžiantys su kartoninėmis dėžėmis „namus“, kuriantys ir tyrinėjantys pasaulį… O architektūra ir inžinerija yra tik priemonė, kurios pagalba vaikai susipažįsta su jį supančia aplinka. Mokosi išgirsti ir suprasti kitą, mylėti gamtą ir savo gimtinę. Tai veikla, kuri ypatingai lavina vaikų erdvinį mąstymą, ugdo vaizduotę ir kūrybiškumą, plečia akiratį. Padeda mokantis matematikos, geometrijos, istorijos. Supažindina su menu ir jo poveikiu žmogaus savijautai. Ugdo asmenybę, kuri mato save kaip kūrėją bei didžiuojasi savo gimtuoju kraštu.
Ikimokykliniame ir priešmokykliniame amžiuje svarbu skiepyti pilietiškumo, tautiškumo jausmus, puoselėti meilę gimtajai šaliai, jos kultūrai, kalbai, siekti, kad vaikai mylėtų Lietuvą, didžiuotųsi būdami jos dalimi. Svarbu pažinti savo krašto istoriją, gimtąjį miestą, lankant žymias vietas, tyrinėjant architektūrinius pastatus, paminklus. Panevėžio lopšelio-darželio „Draugystė“ Gamtosauginis komitetas pakvietė respublikos pedagogus ir ugdytinius pabūti architektais, skulptoriais ir inžinieriais bei sukurti savo architektūrinius modelius, naudojant reklaminius lankstinukus bei kitas popieriaus atraižas.
Parodoje dalyvavo pedagogai iš Panevėžio, Vilniaus, Jonavos, Šiaulių, Mažeikių, Šiaulių r. Kuršėnų miestų švietimo įstaigų. Vaikų rankose kartotinės dėžės, popierinės pakuotės, kiaušinių dėklai, popieriaus atraižos, reklaminiai lankstinukai virto miestų architektūriniais statiniais, skulptūromis, paminklais. Pavyko pristatyti savo gimtojo miesto gražiausias vietas, statinius, paminklus – Lėlių vežimo teatrą, Kalnapilio areną, Senvagę, malūną, mokyklą, parduotuves. Kurdami vaikai įgyvendino pačius netikėčiausius inžinerinius sprendimus ir sumanymus, patyrė atradimų ir tyrinėjimų džiaugsmą.
Eglė Adomaitienė,
Gamtosauginio komiteto narė PU mokytoja