Tarptautinis švietimo įstaigų bendruomenių ekologinio – socialinio švietimo projektas ,,SAULĖTO ORANŽINIO TRAUKINIO KELIONĖ 2017“ kartu keliauti pakvietė ir Ukmergės lopšelio – darželio „Eglutė“ priešmokyklinės „Nykštukų“ grupės ugdytinius kartu su priešmokyklinio ugdymo pedagogėmis Vida ir Vyganta. Šio projekto organizatorius – Vilniaus lopšelis – darželis ,,Rūta“. Projekto ,,Saulėto oranžinio traukinio kelionė“ pradžia – 2017 m balandžio mėn. 7 d., Pasaulinė sveikatos diena. Šią dieną dabartiniai pirmokai, buvę lopšelio-darželio „Eglutė“ priešmokyklinukai, sėjo moliūgo sėklas į vazonėlius, juos laistė, prižiūrėjo ir fiksavo, kada prasikals pirmasis daigelis. Vaikams buvo teikiama informacija apie dirvožemį, sėklų įvairovę, kokios sąlygos yra būtinos, kad augalai tinkamai augtų. Šeimos dienos proga vaikai dovanojo savo pasėtą moliūgo daigelį „Voveriukų“ grupės vaikams, būsimiesiems priešmokyklinukams. Šiuos daigelius vaikai parsinešė į namus ir, kartu su šeimos nariais, sodino į dirvą, prižiūrėjo ir stebėjo jų augimą. Rudenį darželinukai atnešė į grupę jau pačių užaugintus moliūgus. Džiaugėmės šiais gražuoliais, rinkome didžiausią. Iš suneštų moliūgų, vaikai, kartu su auklėtoja Vyganta, sukūrė „Linksmuką – traukinuką“. Grupėje „Oranžinė diena“ prasidėjo kuriant besišypsančią oranžinę emblemą, kuria pasipuošė visi grupės vaikai. Šią dieną išsiaiškinome moliūgo naudą organizmui, kūrėme pasaką, skaičiuotę ir odę moliūgui, žaidėme žaidimus, bandėme iš savęs „nulipdyti“ moliūgą.
Priešmokyklinukės Vėjūnės tėvelis išpjaustė net 3 moliūgus, kuriuose Helovino ir Šv. Martyno vardo dieną uždegėme žvakutes. Ta diena dar vadinamą Žibintų arba Šviesos diena.
Siekdami pradžiuginti darželio darbuotojus ir tėvelius, vaikai visi kartu kepė moliūgų ir obuolių pyragą. Išrinkę visas sėkleles, pavasarį nutarė jas pasodinti į darželio lysvę.
Toks patirtinis vaikų ugdymas, vertingas tuo, kad sudaromos sąlygas vaikams pamatyti, išgirsti, išgyventi, apmąstyti, t.y., įgyti įvairios patirties patiems aktyviai veikiant, dalyvaujant, kuriant kartu su kitais vaikais ir suaugusiaisiais.
Lapkričio m. 10 d. pedagogės Vida ir Vyganta, dalyvavusios Vilniuje vykusioje gerosios darbo patirties sklaidos konferencijoje, sužinojo, kad tuo pačiu metu projekte dalyvavo ir moliūgus augino Australijoje, Baltarusijoje, Anglijoje ir Lenkijoje gyvenantys lietuviai.

Vida Barinova,
priešmokyklinio ugdymo pedagogė