2Pasvalio Svalios progimnazija – jau antrą dešimtmetį aktyvi kaip gamtosauginė mokykla. Kovo 23-ąją Gamtosauginio komiteto (vadovė mokytoja Dalia Kruopienė) iniciatyva surengta respublikinė gamtamokslinė konferencija „Mums rūpi Žemė“. Renginį, skaitydami savo laiškus Žemei, pradėjo Viktorija Januševičiūtė (6a) ir Matas Šibilskis (7b). Nuostabiai gražią pavasario dainą susirinkusiesiems padovanojo 4-6 klasių mergaičių ansamblis (vadovė Daiva Adamkavičienė). Kaip drugeliai į salytę suskridusios 2-ų klasių šokėjos (vadovė Rita Ebienė) visų nuotaikas pakylėjo į valso ritmą. Mokyklos direktorė Aleksandra Tribulskienė pasveikino visus dalyvius ir klausytojus, pristatė svečius. Į gamtamokslinę konferenciją nebe pirmą kartą atvyko Renaldas Rimavičius – Gamtosauginių mokyklų programos koordinatorius, Pasvalio švietimo ir sporto skyriaus vyresnioji specialistė Vida Stokienė, edukologė Lina Bakšytė, Biržų „Saulės“ gimnazijos mokinės su mokytoja Astra Korsakiene, Anykščių A.Baranausko pagrindinės mokyklos mokiniai su mokytoja Skirmante Baniene, Pasvalio P.Viliešio gimnazijos mokiniai su mokytoja Nerute Augustonyte, Pasvalio rajono mokyklų mokytojai.
Aplinkosauginius projektus Svalios progimnazijoje detaliai apžvelgė Lina Žukauskienė, pradinių klasių mokytoja metodininkė.
Edukologė Lina Bakšytė pristatė savo knygą „Kur nuklydo panagiukai“. Konferencijos dalyviai net tik išgirdo įdomų pasakojimą apie tokios knygos reikalingumą, bet ir jos atsiradimo istoriją su smagiomis nuotraukomis. Visi galėjo pavartyti naująjį spalvingą leidimą.
Apie Svalios progimnazijos edukacinių erdvių gimimą ir jų poreikį ugdymo procese išsamiai papasakojo Diana Strakšienė, pradinio ugdymo mokytoja metodininkė. Mokytoja pasakojo ir apie nuolat besikeičiančią mokyklos aplinką, naująjį sveikatingumo taką, darželį, auginantį vaistažolių ir prieskoninių augalų, žaliąją palangę.
Domantas Vareika, Svalios progimnazijos septintokas, pristatė savo darbą „Migonių piliakalnio šlaitų polinkio kampo matavimas“. Vaidingos skaidrės, kurias sukūrė pats Domantas, nekėlė jokių klausimų, n es darbas buvo toks išsamus. Biržų „Saulės“ gimnazijos mokinės Martyna Bruniūtė ir Viktorija Krivičiūtė visus nustebino savo projektiniu darbu „Saulės laikrodžiai“. Tiek įdomybių apie tokius kasdieninius daiktus dar neteko girdėti.
„Fizikas švenčia“ – taip vadinosi Gabijos Darčkutės ir Martynos Gražinytės, „Saulės“ gimnazisčių iš Biržų tiriamasis darbas, nepalikęs abejingų ir labai sudominęs. O tos pačios gimnazijos fizikos mokytoja ekspertė Astra Korsakienė kėlė klausimą „Kas pagauna sėkmės paukštę“ ir savo pristatymu įrodė, jog svarbu ieškoti, bandyti, klysti, dar kartą daryti ir džiaugtis sėkmės paukšte.
Skirmantė Banienė, Anykščių A.Baranausko pagrindinės mokyklos mokytoja, pateikė pranešimą „Šventoji – mūsų upė“. Mokytojos pranešimą apie gamtosauginę veiklą papildė jos mokiniai išradingai pademonstravę „Ekologijos madų šou“.
Apie tyrimų metodus gamtos pamokose pasakojo Svalios progimnazijos biologijos vyresnioji mokytoja Vida Mikalajūnienė. Mokytoja džiaugėsi labai kūrybingais penktokais, kurie konferencijos dalyviams suvaidino šiukšlių rūšiavimo sceną.Pasvalio Petro Vileišio gimnazijos 4a klasės mokinė Reda Grigaitė pasidalino asmeninės sveikos gyvensenos patirtimi iš knygos „Laimingas=sveikas gyvenimas“.
Gamtamokslinėje konferencijoje buvo gausu ir stendinių pranešimų: Svalios gimnazijos mokinių Augustės Kavaliauskaitės ir Dominykos Šimėnaitės (8b) „Vidutinio greičio matavimai“, Nedos Paušaitės ir Vilijos Ranonytės (8b) „Dirvožemio Ph tyrimai“, Aliaus Miliausko (6a) „Meteorologiniai tyrimai“, Erlingos Eidintaitės ir Gabrielės Petrušauskaitės „Pasvalio miesto vandens telkinių ledo storio matavimai“, Brigitos Lazickaitės ir Augustės Kavaliauskaitės „Kylantis vanduo. Bandymas su kiaušiniu“, 6a ir 7b klasių mokinių „Laiškai Žemei“ bei Petro Vileišio gimnazijos 2b klasės mokinių Kosto Kurliandsko ir Augusto Druceikos „Tarptautinės GLOBE programos įgyvendinimas“.
Gamtosauginės konferencijos pranešimus apibendrino gamtosauginio komiteto pirmininkė Dalia Kruopienė. Svalios progimnazijos kuratorė, švietimo ir sporto skyriaus vyresnioji specialistė Vida Stokienė pasidžiaugė prasmingu renginiu ir įteikė dovanų, o mokyklos vadovė Aleksandra Tribulskienė dalyvius apdovanojo padėkos raštais ir pakvietė paskanauti mokyklos vidiniame kieme išaugusių arbatžolių arbatos.

Mokyklos laikraščio „Pasvaliukas“ informacija