katinai.resizedGražų gegužės mėn. 20 d. rytą, Radviliškio raj. Alksniupių pagrindinės mokyklos 2 – 6 klasių mokiniai rinkosi prie mokyklos. Šį pusdienį paskyrėme pažinčiai su įvairiais augintiniais bei tais keturkojais draugais, kuriuos žmonės dėl įvairių priežasčių apleido.
Pirmoji mūsų stotelė buvo Šiaulių jaunųjų gamtininkų centras. Čia mokiniai pamatė pačių įvairiausių augintinių: nuo Madagaskaro tarakonų iki beždžionės, žaliosios markatos ir krokodilų kaimanų. Centro darbuotoja papasakojo apie įdomesnius gyvūnus, jų auginimo ypatumus. Mokiniai vis gyrė papūgą kakadu, nes tada ji pradeda savimi puikuotis ir net kalbėti. Tačiau prakalbint nepavyko. Mokiniai pamatė ir sužinojo apie gekono ypatingą savybę vaikščioti stiklinėmis sienomis; kaip pelėdos pasuka savo galvas 180 laipsnių kampu’ kad šinšilų ypatingas kailis, nes iš vieno plauko svogūnėlio išauga 50 plaukų…
Dalis mokinių labai apsidžiaugė sužinoję, jog kai kuriuos gyvūnai: degu, šeškai, žiurkėnai ir kt. yra dovanojami ir atvažiavus su tėveliais juos galima pasiimti.
Kita ekskursijos stotelė – Katinų muziejus. Čia mus pasitiko dvi katės. Muziejaus „direktorius“ – Škotijos trumpaplaukis – vengė lankytojų ir ilsėjosi savo guolyje. Be gyvų katinų, muziejuje mokiniai pamatė dar 9000 eksponatų: statulėlių, puodelių, paveikslėlių, žvakidžių su katinų atvaizdais.
Mokiniai galvojo norus ir glostė akmeninį katinėlį, kad tie norai išsipildytų. Skaičiavo viename paveiksle nutapytus 42 katinus, bet nei vienam mokiniui nepavyko teisingai suskaičiuoti. Muziejaus gidė papasakojo muziejaus įkūrimo istoriją, parodė pirmąjį eksponatą. Gegužės mėn. 19 d. buvo Katinų muziejaus gimtadienis – šia proga eksponuojama ir žurnalisto Viliaus Rekevičiaus tušinukų paroda.
Paskutinė stotelė – gyvūnų prieglauda „Šiaulių letenėlė“ Sneigių kaime. Čia glaudžiasi apie 30 šunelių. Daugelis jų buvo paimti iš Gruzdžių sanitarinės tarnybos ir taip išvengė mirties. Kiti rasti gatvėje, kaip antai visiškai aklas vokiečių aviganis, ar tiesiog pririšti ir palikti sodybose, išvykus jų šeimininkams.
Prieš 15 metų prieglaudą įkūrė keletas savanorių. Nuo pat įsikūrimo pradžios prieglaudoje gyvena vienas šunelis Bataras. Beglobės katės glaudžiasi „Šiaulių letenėlės“ padalinyje Zokniuose.
Savanorė Rolanda mums aprodė ir papasakojo beveik apie kiekvieną šunelį. Vienus leido glostyti, prie kitų perspėjo nelįsti. Šunys labai skirtingi tiek išvaizda, tiek ir charakterio būdu. Prieglaudoje buvo dvi kalytės su vaikučiais. Mažus šuniukus žmonės pasiima, o suaugę rečiau randa naujus namus. Vieną iš šių gražuolių pasiėmėme ir mes: jis išvažiavo pas Urtę Beklešovaitę. Prieglaudai paaukojome 33 Eur. Iš jų 13 Eur sutaupė Ugnė Baginaitė, taupydama nuo Pasaulinės gyvūnų dienos. Kiti mokiniai vežė gyvūnams maisto. Smagu, kad yra tarp mūsų žmonių, kuriems rūpi silpnesni už mus, žmones.
I.Kantas yra sakęs: „Apie žmogaus širdį galima spręsti iš to, kaip jis elgiasi su gyvūnais“. Tikimės, kad šie, neabejingi beglobiams gyvūnams vaikai išaugs vertais savo vardo žmonėmis.

Jurgita Beklešovienė,
Gamtosaugininkų būrelio vadovė